Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Specyfika poszczególnych etapów rozwoju dziecka

29 czerwca 2022 kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój dziecka następuje w poszczególnych etapach. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na temat ich najważniejszych aspektów. Dzięki temu będzie możliwe efektywniejsze wspomaganie codziennego funkcjonowania dziecka.

Rozwój dwulatka

Rozwój dwulatka jest bardzo dynamiczny, zwłaszcza pod względem motorycznym. Dziecko w tym wieku jest niezwykle aktywne i oprócz chodzenia potrafi również biegać i skakać. Natomiast rozwój intelektualny obejmuje coraz lepsze rozumienie mowy, a także naukę mówienia w sposób samodzielny. Dzięki temu dziecko jest w stanie porozumiewać się ze swoimi opiekunami w bardziej komunikatywny sposób. Dziecko w tym wieku chętnie układa klocki, a także zaczyna rysować.

Rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka przebiega bardziej spokojnie niż dwulatka. Trzylatek dość chętnie bawi się z dziećmi, a także zaczyna współpracować z innymi osobami. Lubi słuchać opowiadań i jest bardzo mocno związany ze swoimi rodzicami. W wieku trzech lat następuje dynamiczny rozwój fantazji dziecka, które lubi słuchać różnych opowiadań. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż w tym wieku mogą pojawiać się pewne lęki.

Rozwój czterolatka

Etapy rozwoju dziecka obejmują między innymi wiek czterech lat, w którym większość dzieci jest wulkanami energii. W tym wieku dzieci już dość dużo rozumieją i zadają nieustannie pytania dotyczące otaczającego świata. Wyobraźnia czterolatka nadal jest bardzo rozwinięta i dzięki temu może w samodzielny sposób wymyślać historie. Czterolatek zaczyna rozpoznawać podstawowe emocje, które pojawiają się w jego życiu. Dzięki temu staje się bardziej świadomy otoczenia. Dziecko w tym wieku jest bardzo ruchliwe i przychodzą mu do głowy szalone pomysły.

Rozwój pięciolatka

Kalendarz rozwoju dziecka dotyczy także piątego roku życia, w którym może nastąpić regres dotyczący emocji. Dziecko w tym wieku może znowu wejść w fazę buntu oraz negowania rzeczywistości. Pięciolatek ma pęd do zdobywania wiedzy oraz zadaje bardzo wiele pytań dotyczących otaczającego go świata. Dziecko potrafi już bardzo dobrze mówić oraz składać zdania w poprawny sposób. Rączki pięciolatka także są coraz sprawniejsze oraz potrafią coraz lepiej wykonywać różne czynności.

Rozwój sześciolatka

Kolejnym etapem rozwoju dziecka jest wiek sześciu lat. W tym wieku dziecko zna już bardzo wiele słów i można z nim porozmawiać na bardzo zróżnicowane tematy, także te bardziej zaawansowane. Dziecko jest bardzo emocjonalne, a jego nastroje mogą ulegać dynamicznym przemianom. Oprócz tego dziecko może zacząć odczuwać konkurencję oraz rywalizować z rówieśnikami. Dziecko w tym wieku wciąż wymaga dużej ilości aktywności fizycznej, dlatego warto ją mu zapewnić.

Rozwój siedmiolatka

Dziecko w wieku siedmiu lat zaczyna coraz bardziej się zajmować sobą oraz spędzać czas w sposób samodzielny. Jednak wciąż wymaga dużo uwagi oraz zrozumienia od rodziców, ponieważ pragnie czuć się kochane. Siedmiolatek staje się coraz bardziej sprawny oraz bardzo dobrze rysuje i wykonuje różnego rodzaju prace manualne, takie jak na przykład tworzenie budowli z klocków.

Kamienie w biżuterii

Redakcja zawodowokobieta.pl

Redakcja zawodowokobieta.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o siebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Nasze artykuły są dedykowane wszystkim, którzy pragną poczuć się pewnie i pięknie w swojej skórze, jednocześnie czerpiąc radość z życia i eksplorując nowe możliwości rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jubiler online
Opakowania kosmetyczne
body positive

Jesteś zainteresowany reklamą?

body positive