Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Podstawowe aspekty piramidy zdrowia

29 czerwca 2022 co to jest piramida zdrowia


Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest piramida zdrowia? Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami codziennego komponowania posiłków z poszczególnych grup produktów.

Aktywność fizyczna

Wśród najważniejszych zasad zawartych w piramidzie zdrowia można wskazać konieczność uprawiania aktywności fizycznej. Sport powinien być uprawiany w sposób regularny, ponieważ takie działania będą najefektywniejsze. Sport ma pozytywny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka, a zwłaszcza jego sprawność oraz wydolność. Regularna aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się różnych schorzeń, na przykład chorób układu sercowo-naczyniowego.

Warzywa i owoce

Podstawę diety każdego człowieka powinny stanowić owoce oraz warzywa. Znajdują się w nich liczne substancje odżywcze, takie jak witaminy oraz minerały. Oprócz tego owoce i warzywa są doskonałym źródłem błonnika, który w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Owoce oraz warzywa powinno się spożywać cztery lub pięć razy dziennie, dlatego warto je umieszczać w każdym jedzonym posiłku.

Nabiał

Kolejną grupą produktów, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, są wyroby mleczne, czyli nabiał. Każdego dnia powinno się spożywać dwie lub trzy porcje nabiału. Mogą to być na przykład dwie szklanki mleka, kefiru, a także jogurtu naturalnego. Polecany jest także chudy twarożek oraz ograniczone ilości serów. Produkty mleczne są bogatym źródłem białka w diecie. Można w nich znaleźć także korzystny dla zdrowia wapń.

Mięso

Wyroby mięsne to kolejna grupa produktów, która powinna się znaleźć w diecie każdego człowieka. Jednak w obecnych czasach produktów mięsnych spożywa się zbyt dużo, dlatego warto je ograniczyć na rzecz produktów roślinnych. Polecane są przede wszystkim nasiona roślin strączkowych oraz jaja. Można spożywać także ryby oraz chude mięso. Natomiast powinno się ograniczać spożywanie czerwonego mięsa, które ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia, a także funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Tłuszcze

Na samej górze piramidy zdrowia można znaleźć tłuszcze, które powinno się spożywać na co dzień, jednak w nieco ograniczonych ilościach. Podczas komponowania codziennych posiłków warto unikać niezdrowych tłuszczów nasyconych oraz korzystać z kwasów tłuszczowych nienasyconych, które mają najlepszy wpływ na organizm człowieka. Polecany jest na przykład olej rzepakowy, a także oliwa z oliwek. Z powodzeniem można także spożywać awokado oraz orzechy i pozostałe nasiona i pestki.

Czego unikać?

Piramida zdrowia zakłada także unikanie spożywania pewnych grup produktów. Wśród nich można wskazać przede wszystkim wyroby z cukrem oraz solą. Nie są polecane również przetworzone dania, a także fast foody, w których znajduje się nadmierna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego nie zaleca się picia alkoholu. Warto pić wodę w sposób regularny, ponieważ zagwarantuje ona odpowiednie nawodnienie. Codzienna dieta powinna być we właściwy sposób zbilansowana i powinny się w niej znaleźć wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Redakcja zawodowokobieta.pl

Redakcja zawodowokobieta.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o siebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Nasze artykuły są dedykowane wszystkim, którzy pragną poczuć się pewnie i pięknie w swojej skórze, jednocześnie czerpiąc radość z życia i eksplorując nowe możliwości rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

co to jest piramida zdrowia
jak poprawić kondycję

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak poprawić kondycję