-
A gdybym powiedziała, że nie kocham swoich dzieci równo, jednakowo.
Ile razy spotkałaś się z określeniem „dzieci powinny być traktowane równo”. Ile razy wypowiedziałaś te słowa „kocham was tak samo”? Ja słyszałam to nie raz, nie dwa, sama mówiłam do dzieci ” mama kocha was tak samo”. Tylko tak właściwie nigdy nie zastanawiałam się czy dzieci potrzebują być traktowane jednakowo. Przecież każde dziecko jest wyjątkowe, nie takie samo. Nie kocham i nie traktuję dzieci równo. Traktuję wyjątkowo. Co to znaczy równo. To znaczy, że jeśli kupuję bluzkę jednej córce, to drugiej też muszę też kupić. Albo, że jeśli poświęcę młodszej córce 2 godziny, to starszej też muszę tyle poświęcić. To znaczy, że jeśli mówię do starszej córki kocham Cię i…
-
A gdyby każdy dzień był tym pierwszym. Celebrować tego nam trzeba
Właściwie to sama każdego dnia powtarzam zdanie” jak ten czas szybko leci”. I nie mogę się nadziwić jak mało jestem w stanie w ciągu dnia zrobić. Dni odhaczam, spacerem, obiadem, drzemką dziecka, a potem znowu spacerem, kolacją …żeby na koniec powiedzieć znowu to samo, rutyna. I z kim się nie spotkam to o czasie słyszę. Jak szybko, jak niesprawiedliwie, jak po staremu. A chciałoby się nowego, lepszego, łatwiejszego. Ale gdyby tak się zastanowić nad tym czasem. Czas przecież nie biegnie ani szybko, ani wolno, ani inaczej. Czas się nie zmienił, może to ty nie potrafić celebrować tego co masz. A gdyby zacząć celebrować, a nie stale czekać na lepsze, na…
-
Perfekcyjna Pani domu.. czyli nie rób tego bo i tak zrobisz źle..
Czy da się coś zrobić idealnie? Wg. mnie nie, bo zawsze można zrobić jeszcze lepiej. Pytanie tylko po co? Kieliszki po winie, żeby były czyste można umyć w zmywarce, ale znam osoby, które robią to ręcznie i polerują. Inaczej nie jest perfekcyjnie. Tracą przy tym mnóstwo czasu. Pytanie tylko, po co? Przecież w obu przypadkach kieliszki są czyste. Czyż nie? A może chodzi o to, że inaczej nie potrafisz, jesteś perfekcyjną Panią domu. Perfekcjonizm to o nim będzie dziś mowa. Perfekcyjna w swoim domu. Nie rób tego bo i tak zrobisz źle Byłam kiedyś u znajomej razem z dziećmi. Nie czułam się swobodnie patrząc kiedy Perfekcyjna Pani domu zbiera z…
-
Ciężki plecak z rodzinnego domu. Dlaczego rodzeństwo może obciążać.
Na początku zadam Ci pytanie, czy będą w kolejnej ciąży chociaż raz słyszałaś słowa: nie będzie tak źle. Teraz to już starsze dziecko będzie ci pomagało, musisz trochę je angażować, by się opiekowało młodszym rodzeństwem, bawiło, sprzątało. A może jako dziecko pamiętasz jak rodzice nakładali na ciebie obowiązek opieki nad rodzeństwem. Obowiązek ustępowania, decydowania, oddawania swoich rzeczy młodszemu rodzeństwu. Zastanawiałaś się kiedyś jak współżycie rodzeństwa wpływa na dzieci w dorosłym życiu i czy w ogóle wpływa? Rodzeństwo bez rywalizacji, porównań i obciążań Wyobraźmy sobie dziś dwie dziewczynki. Nie są siostrami. Zupełnie sobie obce. Marta i Monika. Najstarsze dziecko w rodzinie Marta jest najstarszym dzieckiem. Odkąd pamięta jej mama delegował na…
-
Toksyczna matka, a może łagodniej mówiąc nadopiekuńcza. Jak tego uniknąć.
Czujesz, że jesteś dobrą i troskliwą matką? Jeszcze zanim urodziłaś dziecko obiecałaś sobie, że taka będziesz i właśnie jesteś. Wydaje Ci się, że wszystko co robisz jest właśnie dla dziecka i z myślą o dziecku. Tymczasem nie trudno w taki sposób o działanie odwrotne. Nadopiekuńcza matka, a dla innych toksyczna bardzo często nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojej nadopiekuńczości. Jak działa toksyczna matka Jednym z najważniejszych celów każdego rodzica jest pomóc dziecku. Pomóc w taki sposób by nauczyć samodzielności, radzenia sobie kiedy dojdzie do rozłąki. Pomóc mu stać się niezależnym i zdolnym do samodzielnego życia. Jednak niezwykle często pomoc przybiera odwrotny skutek i zamiast samodzielnego dziecka matka wychowuje dziecko…
-
Relacje międzyludzkie, nie zbudujesz ich unikając innych.
Na wstępie odpowiedz sobie na pytanie, ile razy z góry oceniłaś człowiek? Ile razy wymieniłaś z nim krótkie „cześć”/ „dzień dobry” i na tym się skończyło, bo w twojej ocenie to gbur, bo wolę z nim nie rozmawiać. Czy rozmowa z innymi przychodzi Ci łatwo? Czy jednak masz takie poczucie, że wolę unikać znajomych bo po co słuchać jak się żalą? Wolisz spuścić głowę i udawać, że ich nie widzisz? Jak wyglądają twoje relacje międzyludzkie? Wyobraź sobie mężczyznę, który w pracy uznawany był za dziwaka. Mieszkał sam, nie utrzymywał w pracy z nikim bliższego kontaktu, mało o sobie mówił, w zasadzie nigdy sam się nie udzielał chyba, że o coś…
-
Umiesz być prawdziwym przyjacielem. Odważ się spróbować tego.
W całym swoim dorobku życiowym spotykasz różnych ludzi. Sama decydujesz z kim chcesz się spotykać, komu zwierzać, sama decydujesz kto jest twoim prawdziwym przyjacielem. W procesie wychowawczym rodzice uczyli Cię, że trzeba być uczynnym, pomagać innym, o ile to możliwe wspierać, prowadzić za rękę, być grzecznym i skromnym. Być przyjacielskim. Narcyzmem, egoizmem nazywano dbałość o siebie i swoje uczucia. Wiesz co znaczy okazać komuś zrozumienie kiedy go potrzebuje i jak być dobrym przyjacielem. A czy potrafisz być przyjaciółką sama dla siebie? Jak zachowuje się prawdziwy przyjaciel Właśnie, prawdziwy przyjaciel, kto to taki? Wg. mnie prawdziwy przyjaciel to taka osoba, która: wspiera kiedy czujesz, że jesteś beznadziejna. pomaga wyjść z pomocną…
-
Rozproszona odpowiedzialność. A jednak nie zawsze w grupie siła.
Jeśli miałabyś do wyboru wracać z pracy do domu wieczorem spacerkiem, bo jest piękna pogoda, przez park gdzie jest dość dużo ludzi, czy uliczkami gdzie są pojedynczy przechodni na ostatnim spacerze z psem, co byś wybrała? Ja do całkiem niedawna wybrałabym opcję nr 1. Poszłabym przez park bo czułabym się pewniej. W końcu w grupie jest zawsze raźniej, w grupie siła. Jednak to nie koniecznie tak działa. W tym artykule dowiesz się dlaczego. Czym jest rozproszona odpowiedzialność i jak liczba osób, która nas otacza ma na nią wpływ. Rozproszona odpowiedzialność przykład Zacznę od przykładu, przykrego przykładu, który skłonił mnie do napisania tego posta i pogrzebania głębiej by znaleźć przyczynę. Tobie…
-
Hormony szczęścia poprawią ci nastrój. Co to są i jak działają. U mnie to pewniak.
Czy ostatnio też czujesz się przemęczona i przytłoczona wszystkimi domowymi obowiązkami. Dom, dzieci, praca i tak codziennie. Wstać, spać, wstać, spać….. a pomiędzy tym niemal same obowiązki? Chciałabyś poprawić sobie samopoczucie, ale nie za bardzo masz z kim zostawić dzieci, nie masz czasu dla siebie i bywa, że mylisz o tym, gdyby ktoś znał źródło spokoju, wolnego czasu (nawet czarny rynek) to jesteś zainteresowana zakupem. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Na pewno słyszałaś o hormonach szczęści. U mnie ten sposób sprawdza się niezawodnie. Hormony szczęścia co to są i jak działają? Hormony szczęścia to nic innego jak endorfiny. Pewnie nieraz słyszałaś ten termin,…
-
Czy podcinanie włosów, sprawia, że stają się gęstsze i szybciej rosną?
Czy zostając mamą dziewczynki zastanawiałaś się chociaż raz kiedy podciąć córce włosy? A może jeśli będziesz podcinała włosy regularnie to staną się gęstsze? Był okres, że miałam podobną zagwozdkę. Zewsząd słyszałam zabobony, nie podcinaj końcówek włosów dziecku do roku czasu, a już potem podcinaj jak najczęściej dzięki czemu będą gęstsze. Mimo, że chciałabyś żeby to tak działało, tak nie jest. Gęstość i ilość włosów jest określana z góry w trakcie życia płodowego. Nie ma zatem złotego środka, aby po urodzeniu zwiększyć ich liczbę. Gęste i długie włosy to nie zasługa podcinania włosów- budowa włosa Częste podcinanie włosów nie sprawi, że jak za dotknięciem magicznej różdżki, włosy staną się gęste i…