ŻYCIE

Wychowujesz dziecko i myślisz, że trzeba bić ci brawo.

Matka+ dziecko= standard.

Ojciec +dziecko= ogromny wyczyn.

Coraz więcej słyszy się o czynnym udziale mężczyzn w wychowywaniu dzieci. Zobaczyć nawet można ojca opiekującego się dzieckiem, kiedy matka jest na etacie. Teoretycznie nic w tym dziwnego. Jednak gdzieś tam w głowach wielu ludzi nadal istnieje ten utarty zapis – małe dziecko to tylko z mamą.

No własnie i jak to jest?

Matka jest stworzona do wychowywania dzieci

Kiedy matka zostaje z dzieckiem to standard. Ona jest do tego stworzona. Kiedy ojciec zostaje z dzieckiem, to jest już coś wielkiego. To się chwali, to się podziwia. I nawet już nie chodzi mi o ten fakt kiedy mama jest na etacie, ale o zwykły dzień z kalendarza, kiedy tata opiekuje się dzieckiem, a mama ma wychodne.

„Sam nakarmił- fajnie”.

„Przebrał- super”.

„Nawet na spacer wyszedł”.

„Super, że pamiętałeś o tym, żeby dać pić”

„Znakomicie sobie poradziłeś, itd”.

Kiedy matka zostaje z dzieckiem mało, kto dostrzega co zrobiła cały dzień. Nakarmiła, to normalne, przebrała- przecież nie będzie chodziło z mokrą pieluchą. Zabrała dziecko na spacer- no tak, to normalne.

Kiedy tata zostaje z dzieckiem, każde jego zachowanie musi być „akcentowane”, a sam ojciec cieszy się kiedy, ktoś inny dostrzega jego wkład.

Do tego wpisu skłoniły mnie, wyznania pewnej dziewczyny, na jednej z grup.

Wychowujesz dziecko, siedzisz sobie w domu i trzeba Ci bić za to brawo?

Kochany mężu,

nie musisz wcale powtarzać codziennie jak bardzo doceniasz to, że wychowuje nasze dziecko. Nie chce, żebyś całował mnie po dłoniach, ani bił brawo. Nudnym byłoby słuchać codziennie tego samego, jakże to fajnie, że siedzę całe dnie z dzieckiem. Wszystko z czasem się osłucha, wszystko pozna na pamięć, wszystko będzie przewidywalne.

Są jednak sytuacje, przez które możesz wyrazić z powodzeniem Twoje zrozumienie, zadowolenie z tego faktu. Ciebie może to nic nie kosztować, albo być niewielkim incydentem, chwilą przyjemności spędzoną z dzieckiem. Mi za to, może dać ogromne wsparcie.

  1. Pamiętaj, że kobieta potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Zajmij się dzieckiem, kiedy mam ochotę wyjść na kawę, do kina z koleżanką. Wiesz pewnie jak bardzo mi tego brakuje. Ciężko ci o tym pamiętać? Zapisz sobie, ustaw budzik. Wiem, znam Cię jesteś w stanie to zrobić. Czasem to kilka godzin, a poprawia nastrój na cały dzień.
  2. Daj się czasem wyspać. Wstań pierwszy do dziecka. Przebierz, nakarm, zrób nam śniadanie. Wiem, że Cię na to stać.
  3. Kiedy dziecko śpi zaproponuj, że mam odpocząć, a ty przygotujesz obiad, umyjesz naczynia. Nie musi to być wyszukane danie. Może być nawet zamówiona pizza, albo jajko z ziemiankami. Nie ważne. Ważne jest to, że zrobiony przez Ciebie, podany przez Ciebie. Wcześniej doskonale sobie z tym radziłeś.
  4. Wstań w nocy do dziecka i podaj butelkę, uspokój, ponoś kiedy wiesz, że ja padam na twarz, po przedniej ciężkiej nocy.
  5. Przytul mnie czasem. Nawet wtedy kiedy widzisz, że jestem zła na wszystko i na nic. To nic nie kosztuje. Sprawi trochę przyjemności i mi i Tobie.
  6. Bądź wyrozumiały kiedy tracę cierpliwość. Nie oddawaj mi fochem. Dla mnie też wiele rzeczy jest nowych, trudnych. Bardzo często muszę polegać tylko na sobie.
  7. Pochwal. Sam czasem lubisz jak szef w pracy Cię chwali. Pomyśl jak dobrze się czujesz kiedy, ktoś zauważy twój wkład i wysiłek.
  8. Zaproponuj wspólny wieczór we dwoje. Jak dawniej. Nie koniecznie wyjście na imprezę. Zwykły leżing na kanapie, przy nawet wyciskaczu łez. Zwykłe spędzenie czasu, bez myślenia o problemach, o tym co jutro na obiad, o pieluchach i tych innych sprawach.
  9. Rozmawiaj ze mną. Wiesz jak bardzo potrzebna mi rozmowa, kiedy cały dzień siedzę tylko z dzieckiem? Zapytaj jak minął dzień, napisz z pracy. Pokaż, że myślisz o nas.
  10. Nie dopuść do tego, żebym to ja musiała przypominać Tobie, dlaczego wybrałam akurat Ciebie na ojca mojego dziecka.

Podobał Ci się mój wpis? Będzie mi miło jeśli polubisz moją stronę na FB. Możesz także się nim podzielić i udostępnić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: