DZIECI

Ratunku!!! Moje dziecko jest rozpieszczone.

„Za moich czasów dziecko się nakarmiło, miało sucho i do łóżka się odkładało bo robota czekała”.

” Bujasz ją na rękach? Znajoma jak jej dziecko płacze, odkłada do łóżka, aż się uspokoi”.

„Kto to widział, żeby dziecko usypiać, odłożyć do łóżka i niech samo zaśnie”.

” Ciągle ją nosisz na ręku, popłacze nic się nie stanie”.

” Tak nauczyłaś, to teraz noś.”

” Jak można tak ciągle sterczeć przy dziecku i przyzwyczajać je do siebie”?

TWOJE DZIECKO JEST ROZPIESZCZONE.

Znasz to? Bo ja doskonale.

Odbija mi się kiedy słyszę te wszystkie stwierdzenia. To nie jest tak.

Dlaczego skoro nie masz własnych dzieci mówisz mi, że nie mam bujać mojego dziecka na ręku, dlaczego skoro znajomej dziecko zasypiało samo w łóżeczku, to moje też takie musi być? Dlaczego skoro w ogóle nie znasz mojego dziecka, mówisz co mu wolno, a co nie, co powinno, a czego nie? Dlaczego porównujesz go do innych dzieci? A może to dobrze, że reaguję na potrzeby dziecka, a właśnie twoja znajoma robi błąd, że płaczące dziecko odkłada do łóżeczka.

Porównać można niemowlaka wg siatki centylowej, a nie jego potrzeby. Nie urodziłam dziecka i nie wychowuje go dlatego żeby patrzeć jak robią to inni. Żeby porównywać je do innych dzieci i narzucać mu tempo. Idź szybciej, żeby dogonić innych, ale nie za szybko, żeby nie wychylać się przed szereg. Weź się do roboty, bo zostajesz w tyle, a nie możesz odbiegać od innych. Urodziłam dziecko po to aby słuchać jego potrzeb i na nie reagować.

Moje dziecko jest rozpieszczone bo potrzebuje mojej bliskości, bo poświęcam mu czas, bo bujam do snu, bo noszę na ręku, bo kołysze kiedy płacze.

Każde dziecko jest inne, każde dziecko rozwija się w swoim tempie i ma swoje potrzeby. Są dzieciaczki, które odłożone do łóżeczka potrafią zasnąć jak na zawołanie, albo takie które położone koło rodziców zasypiają bez jakiegokolwiek wiercenia, czy takie które zasną przy cycu lub butli. Jednak są też takie, które potrzebują kołysania. I moje należą właśnie do tych ostatnich.

I wcale nie uważam, że moje dziecko jest przez to rozpieszczone.

Naukowcy z Japonii zbadali jak to jest z tym płaczem, kiedy mama bierze na ręce swoje pociechy i kołysze, a kiedy odkłada. W badanie zaangażowane były maluchy poniżej 6 miesiąca życia. Poprzez podłączenie dzieci do specjalnych czujników monitorowano ich pracę serca, ruchy i płacz w momencie kiedy matka siedzi i trzyma dziecko i w momencie kiedy niemowlę jest noszone na rękach.

Niemowlęta noszone przez spacerującą matkę, natychmiast zaprzestały dobrowolnego ruchu i płaczu oraz wykazywały gwałtowny spadek częstości akcji serca, w porównaniu z trzymaniem przez siedzącą matkę. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że tym samym badanią zostały poddane myszy, a ich wyniki okazały się takie same.

Jakie wnioski mi się po tym nasuwają? Ja rozpieściłam moje dziecko nosząc je na rękach, ale jak zrobiły to myszy skoro ich małe myszeczki też po przeniesieniu przez matkę uspokajały się? Już wiesz? Tak.tak. To nie ty rozpieściłaś dziecko noszeniem go, po prostu takie zachowanie jest wpisane w nasz gatunek. Gatunek ssaków.

 

Zatem kiedy kolejny raz usłyszysz, że twoje dziecko jest rozpieszczane zamknij powieki i zamiast odpowiedzieć, po prostu przemilcz i pomyśl, że to zwyczajne dziwne podtrzymanie tematu. Troska o Ciebie, o twój kręgosłup o Twój wolny czas, a dokładnie jego brak. Nikt bowiem tj. ty nie zna potrzeb swojego dziecka. Nikt lepiej niż ty nie wie, że swoją nieporadność, bezbronność i potrzebę bycia przy tobie ten malutki człowiek obwieści własnie płaczem.

Dla niego jesteś wszystkim, całym światem, a brak twojej bliskości i separacja jest ogromnym przeżyciem.

Czyż nie……?

Jeśli mój wpis był dla Ciebie przydatny, podziel się nim i udostępnij. Miło będzie mi również jeśli polubisz moją stronę na FB.

Informacje o badaniach: Esposito G. i wsp. Infant calming responses during maternal carrying in humans and mice. Curr Biol. 2013 ;23(9):739-45

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: