ŻYCIE

Nigdy nie pytaj o to kobiety.

Kobiety nie pyta się o wiek. NIBY. Słyszałaś to zapewne mnóstwo razy, albo i nawet sama używałaś tego powiedzenia, kiedy jakiś facet pytał o to Ciebie.

Nie wierzę, że jest osoba, która choć raz nie chlapnęłaby czegoś szybciej niż pomyślała. Cześć z tych osób zapewne żałuje swojej głupoty, ale są i pewnie tacy ludzie, którzy nigdy nie mają sobie nic do zarzucenia.

Dziś przedstawię wam Kasię. Ma 36 lat. Bardzo lubi życie. Jednak od jakiegoś czasu czuje się przytłoczona.

Bardzo często unika rodzinnych uroczystości. Wręcz ich nie lubi. Nie czuje się podczas nich swobodnie. Nie ma uroczystości, która odbyłaby się bez poruszenia tego samego tematu. Chyba już na Ciebie czas najwyższy. My w twoim wieku mieliśmy już odchowane i myśleliśmy o drugim. Nie ma na co czekać. Masz dobrą pracę, mieszkanie. Przecież jesteś już dość stara. Im później tym ryzyko większe. Na co wy czekacie.

Ostatnio kiedy wybierała dla siostrzeńca zabawkę, spotkała w sklepie koleżankę ze studiów. Akurat kupowała rzeczy dla syna, który urodził się 3 miesiące temu. Kasia dyskretnie starała się uniknąć znajomej. Wiedziała bowiem z czym to się wiąże. Jednak się nie udało. Wiedziała, że zaraz i od niej usłyszy to samo. I stało się. Najpierw odpowiedziała jaka to ona jest szczęśliwa, bo zaszła w ciąże w zasadzie bez dłuższych starań, chcieli-mieli. Poród przebiegł bez problemów, teraz z mężem cieszą się dzieciątkiem. Jak wspaniale jest zobaczyć takiego malucha, który jest uzależniony tylko od mamy. Jak piękne to uczuci kiedy możesz utulić, objąć, kiedy wiesz, że jesteś jego całym światem. A potem przyszło najgorsze. A wy kiedy planujecie?

I możesz teraz pomyśleć sobie, dziwna kobieta. Po co tym wszystkim tak się spina? Powinna mieć więcej luzu.

Kiedy będziecie mieli dziecko?

I wraca zamyślona Kasia do mieszkania. Do pustych ścian. Mąż akurat jest w pracy. I w głowie ciągle słyszy te powtarzające się pytania. Kiedy? dlaczego? Przecież już czas.

Myśli krążą jak szalone.

Żebyście tylko wiedzieli ile czasu już się staramy o dziecko, ile różnych klinik odwiedziłam, żeby zdiagnozować przyczynę. Żeby chociaż raz ktoś mógł zobaczyć ile razy ryczałam do poduszki bo na teście znowu była jedna kreska. I tak z miesiąca na miesiąc wyczekuję miesiączki. A kiedy spóźni się chodź jeden dzień czekam w nadziei, że przez najbliższe miesiące nie będzie jej wcale. Najchętniej biegłabym już na krew, żeby sprawdzić czy to to na co czekam całe życie. Żebyście wiedzieli, jaką część mojej szafki stanowią testy ciążowe. Ile różnych forów się naczytałam, ilu sposobów próbowaliśmy.

Z roku na rok jest coraz gorzej. Pierwszy rok myślałam, że to tylko kwestia czasu, kilka badań, diagnoza, szybkie ewentualne leczenie i po wszystkim. Lecz to wszystko okazało się być trudniejsze niż myślałam.

To bardzo ciężki dla mnie czas, kiedy widzę inne kobiety w ciąży, kiedy patrzę na inne matki spacerujące z wózkami. Kiedy słyszę od innych jak wspaniałym darem jest dziecko. A u mnie pustka, samotność i powtarzające się pytania.

Tak często zachodzę w głowę, dlaczego inni, którzy nie chcą mogą, a ja oddałabym wszystko, żeby mieć i nie mogę. Dlaczego los jest tak niesprawiedliwy i daje kolejne nowe życie matką, które bywa, że tego nie doceniają.

I płacze z bezsilności i zanoszę modły do Boga i staram się o tym nie myśleć. Ale się nie da. Cisza, pustka i cała masa wątpliwości, że może już nigdy nie będzie mi dane, spełnić rodzicielskiego marzenia. Poczuć tego oddechu, zamknąć tej małej niemowlęcej dłoni w mojej ręce. Poczuć tych oplatających moją szyję raczek. Nie pamiętam już dnia, w którym bym o tym nie myślała. Nie pamiętam czy w życiu czekałam na coś bardziej niż teraz.

Kiedy u was będzie dziecko? To to pytanie.

Dla ciebie może być głupim podtrzymaniem rozmowy, nieprzemyślanym pytaniem, zaspokojeniem ciekawości.

Dla niej kolejnym powodem do płaczu i rozmyślań. Kolejnym ciosem w krwawiące miejsce.

A teraz pomyśl. Czy powinno się pytać kobietę kiedy dziecko? Czy to pytanie nie należy do zbyt osobistych?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: