DZIECI

Jak zająć dziecko w samochodzie- 8 idealnych zabaw. Moje pomysły.

Długa podróż z dzieckiem nie należy do najprzyjemniejszych. Ile to czasem trzeba się napocić, żeby spokojnie dojechać do celu. Kiedy nie miałaś swoich dzieci nawet nie pomyślałaś, że przemieszczanie się autem może być tak uciążliwe? Witaj w klubie. Zanim udałam się w pierwszą podróż z dzieckiem myślałam „no zazwyczaj w aucie to dzieci śpią. Może i ja pośpię, albo chociaż trochę odpocznę” Życie szybko to zweryfikowało.

Tak się składa, że cała moja rodzina mieszka daleko ode mnie, dodatkowo zbliża się czas wakacji, a to wszystko sprzyja podróżą. Jeśli ty również masz podobną sytuację, mam dla Ciebie coś specjalnego. Niosę Ci 8 naprawdę sprawdzonych propozycji zabaw z dzieckiem, idealnych podczas podróży.

Jak zająć dziecko w samochodzie?Moje propozycje zabaw.

Znajdź kolor

Zabawa ta niesie za sobą dużo humoru i wymaga szybkości, oraz co najmniej dwóch graczy i sędziego czyli mnie. Niestety bowiem odkąd mamy dzieci ja zostałam oddelegowana w samochodzie do tzn. drugiej klasy:) Czyli nie siedzę już z przodu, ale między dwoma fotelikami z tyłu. Nawet nie pytajcie jakie to było dla mnie wyzwanie zaraz po porodzie do hatchbacka:) Ale udało się wcisnąć, mimo tego, że czasem czułam się jak serdelka ostródzka:)

A zatem siedzą z dziećmi w samochodzie zadaje pytanie o kolor. Np. gdzie jest kolor różowy? Zaczyna się wyścig. Zazwyczaj mąż daje córce fory, albo odpowiada błędnie przez co sam zostaje przez Maję ze śmiechem poprawiony. Sędzia mama liczy punkty. Przegrany otrzymuje zadanie do wykonania np. śpiewa piosenkę. Póki Nadia jest mała angażujemy tatę do zabawy. Z czasem bawiły będą się tylko dziewczyny.

Jaka to melodia

Program rozrywkowy jaka to melodia zna chyba każdy. Zasady podczas naszej zabawy są podobne z tym, że zazwyczaj repertuar piosenek jest głównie z bajek plus ulubione hity Mai i piosenki przedszkolaka. Różnica w tym, że piosenki nie są grane, ale mruczane przeze Mnie:) Spróbujcie. Sami się przekonacie jaka to świetna zabawa. Nie potrzebne radio. Zajęcie dla dzieci w aucie idealne.

Skojarzenia

W tym przypadku łączymy dobre z pożytecznym bowiem rozwijamy umysł dziecka poprzez zabawę. Na czym to polega? Jedna osoba rzuca hasło, a dziecko musi powiedzieć co mu się z tym kojarzy. Moja córka ma 4 lata więc najczęściej jeszcze Ją naprowadzam i pomagam. I tak:

Ja: co kojarzy ci się ze słowem wiosna? Czy wiesz co to jest? Maja: kwiaty, rower, pąki, spacery, biedronki, itd. Sama stwierdzam kiedy już wystarczy i mogę zacząć jej podpowiadać. np. Co robimy wiosną z mleczy, czyli tych żółtych kwiatów. Zakładamy to na głowę. itp. Zazwyczaj towarzyszą tej zabawie, liczne historie, rodzinne przeżycia i opowieści.

Zgaduj Zgadula

Zabawa polega na odgadywaniu zagadek kto lub co to jest? Tu znowu głównie wykorzystujemy bajki. Charakterystyczne postacie z nich lub elementy. W tej zabawie dziecko musi wykazać się pamięcią Np. jest księżniczką, ma żółtą suknie, uwielbia kwiaty, w szczególności czerwone róże, mieszkała z Bestią, itd. Oczywiście każda kolejna podpowiedź jest już na tyle konkretna, że i tak pozwala dziecku łatwo odpowiedzieć na pytanie.

Czytanie książeczek

Książeczki to znakomite zajęcie dla dziecka w samochodzie niezależnie od wieku. Dostępne są bowiem książeczki 0+, które nawet najmłodszego malucha zainteresują chociaż na chwilę. My podróżując zabieramy właśnie książki od 0+ wzwyż. A to dlatego, że u nas zainteresowanie jest książką odpowiednią, dla każdej dziecięcej grupy wiekowej. Maja pamięta swoje książeczki z okresu niemowlęcia i bardzo często jak tylko otwieram pierwszą stronę zaczyna streszczać Nadii jej treść, bądź opowiadać co jest na obrazku. W drugą stronę to także działa. Kiedy czytam książkę dostosowaną do wieku Mai, a teraz na topie są głównie opowiadania z księżniczkami, Nadia z zainteresowaniem ogląda kolorowe obrazki. Uwierzcie mi, że bywa tak, że czasem obie dziewczyny zasypiają.

podróż z dzieckiem samochodem zabawy


jak zająć dziecko w samochodzie

Kolorowanie

Kolorowanie jest kolejnym dobrym zajęciem dla dziecka w samochodzie. Nigdy nie zapominamy o Naszej ulubionej książeczce wielokrotnego użytku. Można kolorować w bez ryzyka zachlapania się lub ubrudzenia, Napełniamy pisaka do pełna wodą i do dzieła:) Kiedy kolorowanka wysycha możemy kolorować od nowa.

podróż z dzieckiem samochodem
gry i zabawy dla dziecka podczas podróży
gry i
zabawy podczas podróży z dzieckiem
jak zająć dziecko w samochodzie

Kto dłużej wytrzyma

Zabawa dla minimum dwóch osób. Ustalamy zadanie do wykonania np. kto dłużej wytrzyma nie mrugając oczyma, albo nic nie mówiąc. Zazwyczaj maluchy przegrywają chyba, że rodzice dają im „fory”. A że dzieci przegrywać nie lubią to jest to świetnym generatorem kolejnego zadania. Nie trudno w tej grze usłyszeć od Mai- mama jeszcze raz.

Opowieści/ wspomnienia

Maja jest dzieckiem, które bardzo lubi słuchać jak to wyglądało kiedy była w brzuchu, albo jak mama i tata brali ślub, jak mama była mała jak chodziła do przedszkola itp. Innym słowy z wielkim zainteresowaniem słucha i dopytuje o nasze dzieciństwo i przeszłość:) Ale nie tylko.

Dlatego kolejnym sposobem na zajęcie dziecka w samochodzie jest wyobraźnia rodziców. Często wymyślam historie związane z zainteresowaniami dziecka. I tak, jak Maja bardzo lubi zwierzęta, wymyślam opowieść, o tym co widziałam na spacerze z Nadią kiedy ona była w przedszkolu, albo co tata widział w pracy. Ta zabawa również uczy. Bowiem kiedy mówimy np. widziałam jeżyka na ulicy i był bardzo głodny, mama dała mu jabłuszko. Uczymy dziecko co jeż lubi jeść.

Mam nadzieję, że moje propozycję będą dla Ciebie przydatne i chociaż niektóre z nich wypróbujesz. Życzę dużo pogody i udanych podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: