ŻYCIE

Jak usunąć kleszcza u psa? Znasz już ten sposób?

Na dworze zrobiło się cieplej, wszystko się zazieleniło, a trawy są bardziej bujne, a przez to „zdradliwe”. Co to może oznaczać dla mnie jako właścicielki psa? A no właśnie to, że rozpoczynamy sezon na kleszcze. Zobacz jak usunąć kleszcza u psa. Mnie ta metoda jeszcze nigdy nie zawiodła.

Kleszcze skąd najczęściej może przynieść je pies?

Naturalnym środowiskiem występowania kleszczy są łąki i lasy. Te niewielkie pasożyty szczególnie lubią trawy i wszelkiego rodzaju liście.

Pamiętam jak babcia powtarzała, że zimą kleszcze nie występują. Jednak patrząc na obecne zmiany klimatyczne i temperatury zimowe, można powiedzieć, że zimową kleszcze występują. Pora roku nie wpływa na ich obecność, a temperatura powietrza. Jak nie trudno zatem się domyśleć najwięcej kleszczy u psów spodziewać się możemy właśnie w porze wiosennej i jesienią.

Kleszcze u psa jak się przed nimi chronić?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju preparatów, których głównym zadaniem jest odstraszenie kleszcza.

Wśród nich najczęściej spotkać możemy się z:

  • obrożą przeciwkleszczową– pewnie każdemu dobrze znana. Wydaje mi się, że to jeden z pierwszych preparatów, który dostępny był na rynku. Ja pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem tata głównie psu zakładał obrożę. Dziś w zależności od producenta taka obroża możne zapewnić psu ochronę przeciwko kleszczom nawet do 12 miesięcy.
  • Krople na kleszcze– zwykle działają nawet do kilkunastu tygodni. Psa zakrapla się w okolicy karku. W zależności od firmy mogą działać od kilku do kilkunastu tygodni.
  • tabletki na kleszcze– uważane są za niezwykle skuteczne w walce z pasożytami. Jednak stosowanie ich u zwierząt domowych może doprowadzić do chorób neurologicznych.
  • spray na kleszcze– dają krótkotrwałe efekty, dlatego chcemy zabrać czworonoga do lasu na spacer, a właśnie uświadomiliśmy sobie, że ostatnio po spacerze przyniósł kilka kleszczy, polecam zastosować właśnie spray.

Ja najczęściej stosuje dla Niko krople. Nie daje mi to 100 % gwarancji i zdarzają się sytuacje, że po spacerze znajdujemy kleszcza. Jednak są to sporadyczne przypadki. Stąd też polecam sprawdzać psa po każdym powrocie ze spaceru z miejsc gdzie kleszcze te mogą występować. A jeśli już się jakiś zdarzy to dobrze jest wiedzieć jak usunąć kleszcza u psa.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Tu też przywołam wspomnienia. Babcia zawsze mówi, że kleszcz sam wypadnie jak będzie pełny. Owszem wypadnie, ale co zostawi po sobie tego nikt z nas nie przewidzi. Dlatego psu należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Mówiona także, że jeśli znajdziemy kleszcza u psa to należy go posmarować czymś tłustym np. oliwą. Dziś jednak wiemy, że ten sposób może nieść za sobą niebezpieczne skutki. Kleszcz po zastosowaniu oliwy może wypuścić do ciała psa bakterie.

Jak zatem usunąć kleszcza psu?

Usuwanie kleszcza u psa nie musi być trudne. Do pewnego czasu używaliśmy pęsety i robił to tylko mąż. Bałam się, że nie wyciągnę całego kleszcza, bo za mocno zacisnę pęsetę i go urwę. Nie wiedziałam też jak się do tego zabrać. A niebezpiecznym wydawało mi się wykręcanie go na różne strony.

Na jednej z wizyt szczepiennych u weterynarza, Pani doktor poleciła nam widełki, albo jak kto woli kleszczołapki. I to rozwiązanie, a raczej ten przedmiot okazał się dla nas na prawdę rewelacyjny. Od czasu ich posiadania wiem jak usunąć kleszcza psu i nie boję się tego. Co więcej jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby kleszcz nie wyszedł cały.

W naszym zestawie są dwa widełki. Mniejsze i większe. A co za tym idzie, na mniejsze i bardziej napite kleszcze. Widełki kupiliśmy w gabinecie u weta. Ale dostępne są nawet na allegro. Przykładowy link TU.

Choroby odkleszczowe jako powikłanie po kleszczu u psa

To, że kleszcze są niebezpieczne wie każdy. Dlaczego? Przenoszą mnóstwo niebezpiecznych bakterii, a te idąc dalej mogą wywołać różne powikłania.

Najbardziej znana choroba to Borelioza wywołana bakteriami Borellia. Nie łatwo ją zdiagnozować, ponieważ objawy mogą występować nawet kilka miesięcy później. Zaliczamy do nich brak apetytu, pies staje się apatyczny bez chęci do zabaw. Charakterystyczne dla tej choroby mogą być także obrzęki łap i problemy z poruszaniem się, które mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawów. Borelioza może doprowadzić także do zapalenia opon mózgowych i serca oraz padaczki.

Teraz kiedy już wiesz jak niebezpieczne są kleszcze możesz przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa odstraszenia pasożyta, poprzez zastosowanie u psa wybranego preparatu. A kiedy już dojdzie do sytuacji w której kleszcz będzie wbity w skórę psa, możesz w prosty sposób przy użyciu widełek usunąć kleszcza psu.

Ja doskonale wiem, że nie ma wpływu na to czy kleszcz jest nosicielem bakterii czy też nie. Jednak wiem też, że mam wpływ na to jak szybko zadziałam, żeby go usunąć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: