DZIECI

Drugie dziecko wychowuje się lepiej, masz już przecież doświadczenie.

Z drugim dzieckiem jest o wiele łatwiej. Mało tego, jesteś już zaprawiona w boju, nic nie może Cię już zaskoczyć. Brzmi znajomo?

Tymczasem okazuje się, że na każde dziecko nie zawsze podziałają te same metody wychowawcze.

Drugie dziecko, inny temperament

Wydaje Ci się, że w twoim domu panują określone zasady i metody wychowawcze, które wypracowaliście wspólnie z partnerem przy pierwszym dziecku.

I kiedy rodzi się drugie dziecko, a ty próbujesz tymi samymi działaniami ukształtować osobowość dziecka i oczekujesz tych samych efektów, okazuje się, że te metody nie działają.

Po części jest to związane z inną sytuacją rodziców w momencie przyjścia na świat drugiego dziecka, po części tym, że każde dziecko jest inne co wyzwala w was inne reakcje.

Każde dziecko rodzi się z innym temperamentem, który może być uwarunkowany odmiennymi genami. Rodzice zaś nie muszą być specjalistami, którzy będą potrafili współpracować doskonale z każdym temperamentem.

Z jednym temperamentem będzie pracowało się łatwiej z innym gorzej.

Odmienny sposób wychowania drugiego dziecka te same efekty- przykład

Wyobraźcie sobie, że pewna kobieta była właścicielką 3 różnych ras psów. Poddała je tresurze by potem mogły brać udział w wystawach i pokazach posłuszeństwa.

Każde zwierzę w ten sam sposób próbowała nauczyć posłuszeństwa. I o ile u dwóch ras psów nie było z tym problemu, tak pies trzeciej rasa na komendy nie reagował tak samo.

Podczas gdy właścicielka pociągnęła go za obroże i krzyknęła próbując wymusić „siad”, skulił się w kłębek i zaczął drżeć ze strachu.

Następnie ten sam rezultat spróbowała osiągnąć w inny sposób. Zastosowała łagodny nacisk i spokojny ton. Cel został osiągnięty.

I to może pomóc nam zrozumieć, że tj. istnieje wiele ras psów, tak wiele różnych dzieci (o odmiennych temperamentach), które mogą świetnie dopasowywać się do jednego właściciela (rodzica), a do innego gorzej.

A zarazem właściciel (rodzic) może nauczyć się przystosować do temperamentu swojego psa (dziecka) pod warunkiem, że zauważy taką potrzebę.

Co możemy zrobić gdy drugie dziecko ma inny temperament

Duży wpływ w takich sytuacjach mają zrozumienie i zaakceptowanie swoich dzieci takimi jakie są.

Spróbować jak najlepiej dopasować się do dziecka by zapewnić mu takie środowisko rodzinne i szkolne, które będzie pozwalało mu zachowywać się w naturalny sposób.

A jeśli jako rodzic czujesz, że nie potrafisz dopasować się do temperamentu dziecka, spróbować poprosić o pomoc specjalistę.

Nie bójcie się z takiej pomocy korzystać.

Kiedy bierzemy kredyt, zwracamy się do specjalisty by nam doradził. Kupujemy dom szukamy fachowej porady.

Więc czemu by w tym zakresie nie poprosić o pomoc.

Jeśli ten tekst trafia do Ciebie:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: