DZIECI

5 zalet wychowywania się z rodzeństwem.

Jako małe dziecko nigdy nie myślisz,o tym jak dobrze jest mieć rodzeństwo. Bywały zapewne nawet momenty, a szczególnie w sytuacji kiedy jesteś najstarszym dzieckiem, że wolałabyś być nadal jedynakiem. Wszystko było dla Ciebie. Miłość rodziców, każdy prezent, ich czas, zaangażowanie, cała uwaga.

Dopiero kiedy doroślejesz zdajesz sobie sprawę z tego jak dobrze, że masz rodzeństwo. Jak dobrze, że jest do kogo pojechać na święta, z kim pogadać. A może nawet wasze relacje, jako dorosłych już osób są na tyle bliskie, że rodzeństwo jest też przyjaźnią.

Posiadanie i wychowywanie się z rodzeństwem jest bezcenne. Dlaczego? Oto moje spostrzeżenia.

1. Uczy dzielenia się

Dopóki dziecko jest tylko z rodzicami wszystko jest jego. Nie dzieli się bo nie musi i nie ma z kim. Rodzice niekoniecznie są zainteresowani zabawkami dziecka. Nauka dziecka „daj mamie zabawkę” to nie to samo, kiedy dwoje dzieci bawi się wspólnie i trzeba sie podzielić.

W przyszłości może to przyczynić się do zmniejszenia egoizmu.

2. Uczy rozwiązywać konflikty

Każdy rodzic wie, że najbardziej pożądaną zabawką przez dziecko jest ta, która bawi się akurat brat lub siostra. I oczywiście taka sytuacja przeradza się w krzyk i kłótnie.

Dziecku wychowujące się z rodzeństwem łatwiej będzie w przyszłości pójść na ustępstwa, kompromis, zaproponować inne rozwiązanie, takie, aby było dogodne dla wszystkich. Może być lepszym mediatorem.

3. Uczy miłości bezwarunkowej

Nie ważne czy moja siostra ma wady, których nie znoszę, robi rzeczy, które mi się nie podobają i jest cała masa innych rzeczy, za które jej nie cierpię. Kocham ją mimo wszystko. I zawsze będzie moją siostrą.

4.Uczy wartości i pewności siebie

Dziecko, a szczególnie starsze za sprawą rodzeństwa czuję się bardzo wartościowe. Jego samoocena wzrasta. Jest wzorem do naśladowania i przez to też jest bardziej pewne siebie. Posiada świadomość tego, że jest autorytetem dla młodszego brata/ siostry, którzy starają się naśladować starszaka. Co też zwiększa asertywność dzieci i pobudza do większego działania i wykazania się.

Badania pokazują, że dzieci wychowujące się z rodzeństwem częściej obejmują stanowiska kierownicze i managerskie.

5. Uczy socjalizacji

Empatia. Doskonale obserwuję ją teraz u swoich dzieci. Wystarczy, że jedna zacznie płakać, druga też przybiera ponurą minę i mieszkanie zamienia się w dolinę płaczu.

Ponadto wspólne wychowywanie pokazuje jak zachować się w codziennych sytuacjach przy spotkaniu z innymi dziećmi, pokazuje co znaczy współpraca, współczucie, szacunek.

Wszystko zatem przemawia za tym, żeby postarać się o rodzeństwo dla jedynaków 😀. Należy jednak pamiętać, żeby to wszytko ze sobą grało, rodzic ma do przejścia ogromny bieg z różnymi przeszkodami.

Dla osób czarujących i planujących płeć dziecka dodam, że naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga dowodzą, że to siostra przynosi więcej korzyści w rodzeństwie, aniżeli brat. Siostra ma szczególny wpływ na rozwój, emocje, zdrowie psychiczne i samoocenę. Posiadanie siostry chroni przed depresją oraz zbliża rodzinę do siebie. Adiunkt Alex Jensen z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), prowadzący badania dotyczące relacji z rodzeństwem, mówi „Relacja z siostrą pomaga rozwijać umiejętności społeczne, takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji” „Nawet wtedy, gdy siostry mają konflikt, to jeśli jest on niewielki, dobrze nam zrobi w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych”.

Czy warto się zdecydować na ten pełen przeszkód bieg? Ja uważam,że tak. Bowiem dla rodzica posiadanie więcej niż jednego dziecka także stanowi pewna wartość dodaną.

Chociażby poprzez więcej wolnego czasu, kiedy dzieci bawią się wspólnie. Przy dwójce dzieci zaczęłam więcej rozumieć. Nie myślę ciągle tylko o tym jak je uchronić przed upadkiem, ubrudzeniem. Dziecko to nie szklanka, która może się pobić. Każdy upadek wpisany jest w dany etap rozwoju. A panika wywołuje u dziecka płacz. Twoje podejście też się zmieni. No i najważniejsze to więcej radości pod wspólnym dachem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: