ŻYCIE

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odzieży.

Okres po świętach Bożego Narodzenia jest czasem największych wyprzedaży. Nie ukrywam, że lubię wtedy wybrać się do galerii, o ile mogę zrobić to bez ogonka i poszukać czegoś w rozsądnej cenie. W przeciwnym razie szukam miejsca gdzie można się pobawić, albo coś zjeść tylko tak można ogarnąć” ich dwoje” na dłuższą chwilę 😄.

Jeśli mówię poszukać, to nie mam na myśli kupić wszystko co mi się spodoba, bo jest dużo tańsze. Poszukać tego co potrzrbuję. Aby zatem nie stracić kupy kasy i nie ulegać chwili oczarowania pięknymi i tanimi rzeczami najlepiej pojechać z planem i obmyślonym celem. W sklepach mnóstwo jest rzeczy, które kwalifikują się do tzw. must have. Ale nie wszystkie ty akurat musisz mieć i nie we wszystkim będziesz czuła się dobrze. Chyba, że masz worek pieniędzy i właśnie na ubrania chcesz je przeznaczyć.

Nie oznacza to też, że nigdy nie ulegam zakupom impulsywnym. Bo ulegam. Ale z głową 🤪

Zatem jeśli wiemy już co chcemy kupić, to na co zwrócić uwagę mając do wyboru szereg podobnych rzeczy w super cenie?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Praktyczność

Jeśli mam do wyboru dwie sukienki o podobnym kroju, ale różnią się długością rękawa wybieram tą, którą będę mogła ubrać częściej. Nie kupuję sukienki na długi rękaw tylko dlatego, że może kiedyś ją założę. Wolę wybrać sukienkę, na krótki rękaw bo wiem, że ubiorę ją latem, wiosną, a nawet zimą i nałożę na to marynarkę, albo sweterek. Ponadto nie wiem czy tylko ja tak mam, ale już po 30-stce jakoś odwidziały mi się sukienki z okrytymi ramionami 🤨🙄. Moje ręce nie prezentują się już w nich najlepiej. Tak mi się wydaje, że wszystko się wylewa 😪

Jeśli czujesz się w czymś źle, niewygodnie, zostaw to w sklepie.

Upodobania

Podoba mi się jak inna kobieta ma na sobie gruby sweter z fajnie dobranymi jeansami. Jednak sama nie kupiłabym swetra bo chyba bym się ugotowała. Należę raczej do osób, którym zawsze jest ciepło. Dlatego zakup swetra nawet w mega okazyjnej cenie np. 20 zł, byłby dla mnie nieuzasadniony, bo kolejne lata zbierałby kurz w szafie.

DODATKI

Warto zwrócić na nie uwagę. Ja najczęściej jeśli mam wybór, to wolę kupić ubranie np. bez nadruku, albo w ostateczności pocieram nadruk, aby sprawdzić czy po pierwszym praniu nie zacznie się sypać 😁. Ponadto wszelkiego rodzaju guziki, cekiny itd., warto sprawdzić czy są odpowiednio przyszyte. Czy na metce jest ich zapas. Czasami pierwsze pranie wystarczy, żeby bluzka straciła dodatki.

Dodatkowo przed pójściem do kasy dokładnie oglądam czy ubranie nie jest zabrudzone, albo pęknięte na szwie. Czy szwy są mocne, jak wykonane są obszycia. Jeśli widzę, że rzecz która ci się podoba ma np. wystające nitki szukam takiej samej i sprawdzam czy to tylko moja sztuka czy wszystkie są tak wykonane. Ostatecznie albo kupuje albo rezygnuję.

SKŁAD MATERIAŁU

Dla mnie oprócz ceny ma duże znaczenie. Nie lubię sztucznych materiałów. Dlaczego? Gdy jest chłodno nie trzymają ciepła, nie ogrzewają, gdy jest gorąco, nie przepuszczają powietrza.

Z jakimi materiałami możemy się spotkać?

  1. Materiały naturalne- np. jedwab, bawełna, wełna, len, włókna konopi.
  2. materiały sztuczne- np. wiskoza, włókno bambusowe.
  3. Materiały syntetyczne- np. akryl, nylon, poliester, poliamid.

To na co zwracam jeszcze uwagę na metce to sposób czyszczenia. TU znajdziecie opis skrótów.

ZWROTY, REKLAMACJE

Bardzo ważny punkt. Warto przy kasie upewnić się czy daną rzecz możemy zwrócić lub wymienić i na jakich zasadach. Nie jest to bowiem reguła. Sklep nie ma takiego obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Ja cenię sobie te sklepy, które zwracają kasę. Nie lubię kart podarunkowych. Są dla mnie jednoznaczne z koniecznością zakupów w danym sklepie. Podstawą wymiany lub zwrotu jest tu oczywiście paragon.

Dodatkowo warto pamiętać, że podczas kupowania uszkodzonych rzeczy należy poprosić sprzedawcę o zapisanie takiej informacji na paragonie – podczas ewentualnej reklamacji nie będzie problemów – nikt nam nie powie, że to my uszkodziliśmy towar.

Czego jeszcze nie robie? Staram się nie zapominać o swojej torbie. A jeśli już jej nie mam, co się niestety zdarza, nie kupuję w każdym sklepie. Płacę za jedną i ewentualnie do niej dorzucam kolejne zdobycze😄.

Jeśli macie ochotę podzielić się waszymi kryteriami, będzie mi miło jak zostawicie po sobie ślad w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: