DZIECI,  ŻYCIE

Kochasz bardziej mamę czy tatę?

Założę się, że nie raz grałaś w tę grę.

Może robisz to nieświadomie i wcale tego nie kontrolujesz. Może gra toczy się bez twojego czynnego udziału. Ale jest to gra, w której zawsze uczestniczy twoje dziecko i wcale nie prosi o poświęcenie czasu.

Kogo bardziej kochasz? Mamę czy tatę?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia jesteś już tak zmęczona, że najchętniej położyłabyś się spać, a wiesz, że najgorsze jeszcze przed Tobą. Kąpiel dzieci, kolacja, a potem ogarnięcie chałupy. I w pewnym momencie zmęczona tym wszystkim wybuchasz na dzieci bo nie reagują na to co mówisz, a powtarzasz to samo na okrągło. I wtedy do akcji wkracza ojciec. Słyszysz z sąsiedniego pokoju.”Chodź do taty, biedaku znowu mama na Ciebie krzyczy”.

Albo, że twoje dziecko od kilku dni nie je nic innego niż tylko słodkie. Słodkie śniadanie, słodki obiad i kolacja słodka. Kiedy dajesz mu coś innego jest krzyk bo ono nie będzie tego jadło. Jak ty kobieto mogłaś w ogóle pomyśleć, że będzie łatwo. Podstawisz i będzie zjedzone? To przecież nie ty. Bo gdyby Tobie, ktoś zrobił to pewnie zjadłabyś z apetytem. Ale to dziecko. I wtedy mówisz nie chcesz to nie jedz, ale to jest twoja kolacja. Nic innego już dziś nie jemy. Za chwilę dziecko przychodzi do rodziców i prosi o jedzenie. Ojciec podnosi się z krzesła i biedując dziecko daje mu kanapkę z czekoladą. Chodź tata Ci da. Nie będziesz głodować. Mama to by Cię zagłodziła. Dobrze, że jest jeszcze tata.

A kiedy jesteście w sklepie dziecko zauważa zabawkę, którą widziało w reklamie, i zaczyna się pokaz wymuszania. Ojciec staje na głowie, żeby wytłumaczyć dziecku, że nie kupimy tej zabawki. Bo wczoraj dostała niespodziankę, bo niedługo jest mikołaj i możliwe, że on już ją dla niej ma. Jednak dziecko jest tak zmęczone, że nie odpuszcza. Nagle matka nie wytrzymuje i przegrywa. Proszę masz tą zabawkę. Mama Ci nie żałuje. Kupimy. Takiej jeszcze nie masz .Będziesz się fajnie bawić.

A kiedy słyszysz jak drugi rodzic pyta dziecko, kogo bardziej kocha mamę czy tatę. A potem sam typuje swoją osobę wymieniając czym zasłużył się dziecku. Reagujesz na to?

Kochasz bardziej mnie.

Dlaczego niektórzy rodzice, próbują robić wszystko, żeby zdobyć większą sympatię dziecka. Dlatego ta gra, kto z nas jest lepszy, kogo dziecko mocniej pokocha mamę czy tatę, musi bardzo często podważać zachowanie drugiego rodzica i przedstawiać go w gorszym świetle. Dlaczego tak wielu rodzicom trudno zrozumieć, że takie działanie wiąże się brakiem konsekwencji w wychowaniu.

A może takie kupowania sobie sympatii dziecka jest po prostu wynikiem obawy, że dziecko będzie kochało mocniej rodzica, który jest dla niego bardziej dyspozycyjny, który otacza go większą opieką i czułością. W ten sposób drugi rodzic chce nadgonić zaległości. A może najzwyczajniej w świecie cechą charakteru. Nie powiem Ci co jest tego przyczyną gdy tak się dzieje.

Powiem Ci natomiast, że nie zależy nastawiać dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi. Ono kocha oboje was. Zarówno tata jak i mama posiadają cały wachlarz cech, które w relacji z dzieckiem się uzupełniają. Są rzeczy, które dziecko woli zrobić z tatą, a są też takie, przy których może być obecna tylko mama. Jednak to spójne i zgodne zachowania obojga rodziców pozwolą na utrzymanie prawidłowych relacji rodzicielskich.

Najważniejsze jest to żeby dziecko szło po właściwych torach. Torach o nazwie miłość bezwarunkowa.

To dopiero dziecko. Dorosłość będzie zdecydowanie dłuższa, a konieczność dokonywania wyborów nieunikniona. Dobrze by było gdyby zaoszczędzić mu tego wyboru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: