ŻYCIE

Czy podcinanie włosów, sprawia, że stają się gęstsze i szybciej rosną?

Czy zostając mamą dziewczynki zastanawiałaś się chociaż raz kiedy podciąć córce włosy? A może jeśli będziesz podcinała włosy regularnie to staną się gęstsze? Był okres, że miałam podobną zagwozdkę. Zewsząd słyszałam zabobony, nie podcinaj końcówek włosów dziecku do roku czasu, a już potem podcinaj jak najczęściej dzięki czemu będą gęstsze.

Mimo, że chciałabyś żeby to tak działało, tak nie jest. Gęstość i ilość włosów jest określana z góry w trakcie życia płodowego. Nie ma zatem złotego środka, aby po urodzeniu zwiększyć ich liczbę.

Gęste i długie włosy to nie zasługa podcinania włosów- budowa włosa

Częste podcinanie włosów nie sprawi, że jak za dotknięciem magicznej różdżki, włosy staną się gęste i będą szybciej rosły. Regularne strzyżenie doda włosom zdrowego wyglądu, przede wszystkim dlatego, że włosy na końcach mają tendencję do plątania i rozdwajania.

Włosy wyrastają z mieszków włosowych, a te z kolei stanowią zagłębienia naskórka w głąb skóry. Na skórze owłosionej głowy znajduje się od 100-150 tysięcy mieszków włosowych, a na całym ciele około 5 mln.

Jak się okazuje najcieńsze są włosy jasne, ale jeśli jesteś blondynką masz na głowie najwięcej włosów. Najgrubsze włosy to rude i jak się pewnie domyślasz, osoby rude mają najmniej włosów.

Rzadkie- cienkie. Gęste- grube włosy. Nie znaczy to samo.

Włosy rzadkie, gęste, grube, a może cienki? Wiesz jakie masz? Pewnie tu nasuwa Ci się pytanie, czy grube i gęste to nie to samo? Otóż nie.

Kiedy słyszysz włosy są gęste, to mowa o ilości włosów, które rosną na głowie. Inaczej mówiąc, kto ma ich mało może powiedzieć, że ma rzadkie włosy i analogicznie, ten kto ma ich dużo powie, że ma włosy gęste.

Druga i zupełnie inna sprawa to włosy grube lub cienkie. I te terminy odnoszą się głównie do miary pojedynczego włosa. Grube i cienkie włosy również są uwarunkowane genetycznie. Dodatkowo częste poddawanie włosów zabiegom tj. prostowanie czy rozjaśnianie może sprawić, że włosy staną się cieńsze.

Wzrost i wypadanie włosów

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się w jakim tempie rosną twoje włosy? Ja nie. Zawsze wydawało mi się, że rosną bardzo szybko. Może dlatego, że nie skupiam się na nich zbyt mocno. Otóż…

Włosy na głowie rosną ok. 1 cm na miesiąc czyli z prędkością ok. 0,3 mm na dobę. Na tempo ich wzrostu mają wpływ liczne czynniki m.in. wiek, pora roku, odżywianie i właściwości osobnicze zapisane w genach. Stąd jeśli słyszałaś kiedyś, że regularne podcinanie włosów wpływa na ich wzrost to wbrew obiegowym opiniom, nie ma to wpływu na prędkość z jaką rosną.

A jak to jest z tym wypadaniem włosów?

Nooo właśnie. Ja bardzo często zastanawiam się, czy nie będę kiedyś łysa, albo na głowie nie pozostaną mi łyse place. Bo po całym mieszkaniu fruwają moje włosy. A, że są one długie, to sprawia wrażenie jakby wypadały garściami. Znasz to?

Około 50-100 włosów, właśnie tyle dziennie wypada z każdej głowy, żeby potem odrosnąć. Mieszek włosowy jest zaprojektowany w taki sposób, aby w ciągu całego życia osobniczego wyprodukować 20-30 włosów. W czasie fazy wzrostowej, włosy rosną ok 3-6 lat. U kobiet ten czas jest dłuższy, a niepodcinane włosy mogą osiągać długość 30-40 cm (zdarzają się wyjątki).

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • czynniki genetyczne,
 • niedobory żywieniowe,
 • przyjmowane leki,
 • operacje,
 • odchudzanie,
 • chemio i radioterapia,
 • stres,
 • zbyt ciasne i mocne wiązanie włosów,
 • okres poporodowy,
 • obfite miesiączki (niedobór żelaza),
 • przewlekłe choroby,
 • zbyt duże narażanie na promieniowanie słoneczne,
 • niewłaściwa pielęgnacja,
 • palenie tytoniu,
 • nadużycie alkoholu,
 • a nawet za mało snu.

Pamiętam, jak po porodzie włosy przy czesaniu wychodziły mi garściami. Szukałam, próbowałam różnych środków i preparatów. Jedyne co pomogło to czas.

Podcinanie włosów nie wpływa na ich wzrost i gęstość, ale na ich wygląd.

Włosy stanowiły, stanowią i będą stanowiły jeden z podstawowych elementów wizerunku. Wpływają na naszą urodę, ale także dodają pewności siebie. Dlatego warto dbać i ich właściwą pielęgnację. Nie tylko w sytuacji kiedy masz do czynienia z wypadaniem włosów, ale również wtedy kiedy takich problemów nie ma.

Dlatego warto do minimum ograniczać wszelkie zabiegi, pamiętać aby dokładnie spłukiwać pianę z włosów. Jeśli już musisz użyć suszarki to z chłodnym nawiewem, a najlepiej jeśli pozwolisz włosom samodzielnie wyschnąć. Rozczesując włosy pamiętaj, aby używać grzebienia o rzadkich zębach. Unikaj ciasnego splątywania włosów. Chroń przed deszczem, wiatrem, zbyt wysoką i niską temperaturą, oraz pamiętaj o ochronie skóry głowy przed promieniowaniem UV.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: