ŻYCIE

Bo ty jesteś bardzo ważny!!

Ojciec jest niewątpliwie jedną z najważniejszych osób w życiu dziecka. Czy wiesz jak jego zaangażowanie w wychowanie wpływa na rozwój dziecka? 

Kiedyś rola ojca sprowadzała się do tego, żeby zapewnić byt rodzinie, a całą opiekę nad dzieckiem sprawowała matka. Można by zatem powiedzieć, że relacja ojciec- dziecko była jednostronna. Ojciec był głową rodziny i autorytetem. Trzeba było go słuchać bo to on dbał o zaplecze finansowe.

W dzisiejszych czasach kiedy zarówno kobieta jak i mężczyzna pracują na utrzymanie rodziny, rola ta uległa zmianie. Dzisiejsi ojcowie coraz częściej chcą mieć czynny udział w wychowaniu dziecka. Świadomie myślą o matkach, które też pragną się rozwijać, potrzebują odpoczynku, czasu dla siebie, wsparcia drugiej osoby. Współczesny ojciec to ojciec zaangażowany w życie rodziny.

Ciężko jest przewidzieć jakim ojcem będzie twój partner. I niestety, ale narodziny dziecka to największa szkoła przetrwania dla związku. Dla wielu, narodziny dziecka niestety, ale traktowane są jako zmiana na gorsze. Dlaczego? Bo żona staje się także matką. A co za tym idzie większość uwagi poświęca dziecku, nie mężowi. I w tym nowym wyzwaniu albo będziecie potrafili wspólnie wychować dziecko, uzupełniać się i rozumieć. Albo skakać sobie do gardeł bo ty będziesz chodziła ciągle przemęczona, zarobiona, nerwowa i tak naprawdę stworzycie oddzielne ogniwa.

Tymczasem wychowanie dziecka powinno odbywać się na zasadzie partnerstwa. A relacje w rodzinie powinny być dwukierunkowe. Czyli dziecko taki sam kontakt powinno mieć z ojcem jak i z matką. Dziś mówisz, że to łatwe? Owszem, z pozoru.

Niestety wielu mężczyzn nadal trwa w przekonaniu, że dziecko musi wychować matka. W błędnym przekonaniu, że wszystkie obowiązki związane z dzieckiem należą do kobiety.

Ostatnio trafiły we mnie przykre zwierzenie kobiety, która wyrażała swoje rozczarowanie, a wręcz załamanie postawą męża, który jak się okazuje jest typem ojca tradycyjnego, a jego rola w rodzinie to zapewnienie bytu. Nie widzi tego, że żona chodzi przemęczona, niewyspana, że chciałaby odpocząć od obowiązków, od dziecka. Potrzebuje najzwyczajniej w świecie naładować baterie, złapać inny oddech. Wszystko co związane z dzieckiem go nie interesuje. On jest od tego, żeby pracować i przynosić wypłatę. Widzi tylko swoje obowiązki i robi to na co ma ochotę. Czyli jest zmęczony to śpi, chce wyjść ze znajomymi to wychodzi, bo po pracy też potrzebuje się zrelaksować. Dziecko kocha. Przytuli, ucałuje i zostawi pod opieką mamy.

I pod tym wszystkim warto zadać sobie pytanie. Czy mój wybranek jest świadomy pozytywów, które niesie za sobą aktywny udział w wychowaniu dziecka, ale po prostu nie potrafi tego zrobić i muszę mu pomóc i go wesprzeć? Czy  nie chce brać udziału w wychowaniu dziecka co niestety, ale jest przykre.

Jak definiuje Sikorska, M. (2009) Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko. O nowym układzie sił w polskich rodzinach, dzisiejszy współczesny ojciec powinien robić to samo co matka, a nawet więcej. „Nawiązywać możliwie, najwcześniej, bliski kontakt z dzieckiem, być czułym opiekuńczym i wrażliwym. Domeną ojca nie jest jedynie dbanie o rozwój intelektualny i moralny dziecka, ojciec ma również zaspokoić potrzeby emocjonalne, a także czysto fizjologiczne potomstwa. Podział zadań między matkę a ojca zanika, coraz częściej ojcowie potrafią- a przynajmniej powinni potrafić- „zrobić przy dziecku wszystko” Często nawet uważa się, że pewne czynności ojciec wykonuje lepiej niż matka- np. zabawy z dzieckiem czy przekazywanie wiedzy. (Sikorska, 2009).

Dodatkowo co ważne udział ojca w wychowaniu dziecka jest wymierny i korzystnie wpływa na jego rozwój. „Noworodki, które spędzają dużo czasu z ojcem, przejawiają bardziej rozwinięte społecznie i odkrywcze zachowania w porównaniu, z tymi które pozbawione były takiego kontaktu”. Canfield K., Niezaprzeczalna wartość odpowiedzialnego ojcostwa. W: D. Korbnas-Biela (red.), Ojcostwo dzisiaj (s. 205-212). Lublin: Fundacja Cyryla i Metodego, 2014.

Wg. ekspertów jeśli ojciec aktywnie uczestniczy w pielęgnacji niemowlaka już w pierwszym półroczu jego życia, dziecko w przyszłości lepiej rozwija się pod względem intelektualnym i ruchowym. Dzieci które przebywają pod opieka taty mogą być w przyszłości bardziej samodzielne i niezależne. Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014″

Wielu mężczyzn niestety nie ma przykładu od swoich ojców jak można zająć się dzieckiem bo sami takiej opieki nie otrzymali. Jednak czy to powinno być wyznacznikiem i mieć przełożenie na ich udział w wychowaniu własnych dzieci? NIE. Jeśli ojciec nie umie wymagać od siebie zrób to ty. Naucz go od siebie wymagać. Dziś może być ci ciężko, ale dla dziecka robi się wszystko i jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: